Laidotuvių etiketas siūlo jose nedalyvauti, kai:

 

– Jūsų dalyvavimas dėl kokių nors susiklosčiusių priežasčių gali turėti neigiamą ar įžeidžiantį poveikį velionio šeimos nariams.

– Iš velionio artimųjų pateiktos informacijos yra aišku, kad atsisveikinimo ceremonija yra skirta tik patiems artimiausiems velioniui buvusiems žmonėms (o jūs nesate tarp jų).

– Laidotuvės vyksta tokioje lokacijoje, kur jums geografiškai ar logistiškai praktiškai neįmanoma patekti. Tokiu atveju verta išsiųsti gėlių, raštelį ar tiesiog nuoširdžią elektroninę žinutę artimiesiems, išreiškiantį užuojautą bei apgailestavimą dėl adekvačių priežasčių jums fiziškai negalint dalyvauti atsisveikinimo apeigose.

– Apsilankymas laidotuvėse jums bus emociškai per sunkus. Kiekvienas reaguojame į netektį skirtingai, tad nenuostabu, kad kai kuriems žmonės fizinis atsisveikinimas su velioniu gali tapti tiesiog nepakeliama emocine našta. Tokiu atveju suprantama, jei norėsite su velioniu atsisveikinti savu laiku, šiek tiek apsipratus su emocijomis.

– Atsižvelgiant į dabartines aktualijas, jei jaučiate bent kokius COVID-19 būdingus simptomus, nerizikuojant kitų laidotuvėse dalyvaujančių asmenų sveikata, geriau užuojautą išreikšti nuotoliniu būdu ir vėliau individualiai aplankyti velionį kapinėse.

 

Bet kuriuo atveju svarbiausia prisiminti, kad velionio šeima ir artimieji įvertins jūsų pastangas pagerbti mirusįjį ir išreikšti užuojautą – ar tai būtų telefono skambutis, laiškas, gėlių atsiuntimas, finansinės ir kitokios paramos pasiūlymas, ar kitas nuoširdus nuotolinis jūsų gestas.