-Jei turite galimybių, ne tik nuvykite pareikšti užuojautos į atsisveikinimą su velioniu ar jo laidotuves, bet susidėję su kitais kolegomis šiek tiek paremkite finansiškai darbuotoją šiuo sunkiu momentu.

-Paklauskite darbuotojo, kaip jūs ar jūsų įmonė galėtų jam padėti. Gedulas kiekvienam pasireiškia skirtingai, tad gali skirtis ir kiekvieno darbuotojo poreikiai šioje nemalonioje situacijoje – vieni gali norėti pasinerti į darbus, tuo tarpu kiti – labiau atsitraukti. Tad kartais tiesioginis klausimas gali padėti daugiau nei bandymai nuspėti, kas labiausiai reikalinga situacijoje. Kad ir kokį poreikį išreikštų gedintis darbuotojas, pasistenkite išnaudoti įmonės resursus taip, kad poreikis būtų atlieptas.

-Duokite darbuotojui daugiau lankstumo. Ypač gerai, jei galite suteikti daugiau galimybių dirbti iš namų. Šitaip darbuotojas gali išlikti produktyvus, tuo pačiu turėdamas šiek tiek daugiau ramybės ir individualaus laiko sau, kai to norisi.

-Gedulo laikotarpiu būkite kantresni darbuotojo atžvilgiu. Prisiminkite, kad gedėjimas neturi savo termino – jis gali tęstis ilgus mėnesius, kol asmuo gali pradėti jaustis sugrįžęs į savo vėžes. Todėl net ir vykdydamas darbines pareigas prisiminkite būti žmogiškas bendraujant su šiuo kolega ar vertinant jo rezultatus.