Nelengva su vaikais kalbėtis apie tokius jautrius dalykus kaip mirtis. Dar sudėtingiau, jei ši ištinka artimoje aplinkoje, o vaikas turi jau ne tik išgirsti apie ją, bet ir patirti laidojimo procesą ir atsisveikinimą lydinčias emocijas. Dalinamės keletu minčių, kurios gali pravesti šiame kontekste:

 

– Stenkitės paaiškinti sąžinginai, naudojant paprastus terminus ir vengti tokių kaip „išėjimas anapilin” ar įvardintį velionį kaip „miegantį”, kas gali įnešti vaikams daugiau neaiškumo ir tikrovės nesupratimo. Galite teigti, kad kai žmogus miršta, reiškia jo kūnas nustoja veikti – jis nebegali kvėpuoti, matyti, girdėti ir jausti (jausmų ar aplinkos – šalčio, karščio ir pan.).

– Mirties atveju, stenkitės kuo greičiau apie tai pranešti vaikui ar jaunuoliai. Tačiau turėkite omenyje, kad jis visada atsimins tą momentą, kai sužinojo liūdną žinią, tad stenkitės įvertinti kontekstą ir pasirinkti tam tinkamą vietą (pavyzdžiui, ten, kur nėra kitų žmonių) žiniai pranešti.

– Paaiškinkite, kad vyks laidotuvės atsisveikinimui su šiuo žmogumi ir visi artimieji bei draugais susirinks pasidalinti prisiminimais bei pagerbti mirusio žmogaus atminimo specialioje ceremonijoje.

 

Kad ir ką sakytumėte ar rinktumėtes paaiškinti, visuomet laikykitės paprastumo, atvirumo ir sąžingingumo principų. Tai geriausiai padės paruošti vaiką susitaikymui su netekčia bei laidojimo apeigomis.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pateikti atsiliepimą