Per Vėlines žvakių šviesa nušviestos kapinės neretai apnuogina liūdną tiesą – dalis kapų taip ir lieka niekieno neaplankyti. Socialinę akciją vykdantys „Re Verum“ grupės laidojimo namai kviečia pagerbti mirusiuosius ir atminimo žvakeles padėti ant apleistų, pamirštų kapų. Šia proga prie laidojimo namų, krematoriumų ir iniciatyvoje dalyvaujančiose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio Plungės ir Rietavo bažnyčiose bus nemokamai dalinamos šventintos žvakutės.

„Vėlinės – metas, kai prisimename brangius, tačiau jau anapilin išėjusius artimuosius. Mūsų ilgesį jiems atspindi ir mirusiųjų atminimo vakarą kapines užliejanti švieselių jūra. Vis dėlto joje lieka tamsūs niekieno nelankomi, pamiršti kapai, todėl atvykus į kapines kviečiame bent trumpam stabtelėti ir prie apleistų kapų bei uždegti atminimo žvakutę. Kiekvienas išėjęs svarbus, kiekvienas turi būti prisimintas“, – teigia akcijos idėjos autorius, laidojimo namų „Tylos namai“ Kaune vadovas Vytis Sidabras.

Ruošiamasi dovanoti apie 10 tūkst. žvakučių

„Re Verum“ grupės laidojimo namai tęsia tradiciją ir nemokamai dalins kiekvieno miesto klebonų pašventintas žvakutes. Pernai jų buvo padovanota 5 tūkstančiai, o šiemet, anot V. Sidabro, dėl ypač aktyvaus bendruomenių įsitraukimo šį skaičių planuojama padvigubinti ir į akciją įtraukti daugiau Lietuvos miestų, kad vienišų kapų liktų kiek įmanoma mažiau. 

„Šiemet norintys nemokamai pasiimti žvakučių kviečiami atvykti į „Re Verum“ grupės laidojimo namus ir krematoriumus bei į akcijoje dalyvaujančias Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Plungės ir Rietavo bažnyčias. Jose „Re Verum“ užsakymu spalio 29 d. taip pat vyks visiems atviros šv. mišios už vienišus, beglobius ir pamirštus mirusiuosius“, – sako V. Sidabras.

Žvakutes bus galima nemokamai pasiimti Vilniuje prie laidojimo rūmų „Ritualas“ (spalio 27–29 dienomis), krematoriumo „Cremains“ (spalio 29–lapkričio 2 d.). Spalio 29 d. 10:30 Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje vyks laidojimo namų „Ritualas“ užsakytos šv. mišios. 

Kaune spalio 29–lapkričio 2 d. nemokamas palaimintas žvakutes visi norintieji galės pasiimti iš laidojimo namų „Tylos namai“, Aukštosios Panemunės Švč. Mergelės Marijos Vardo ir Šv. Antano Paduviečio bažnyčiose įrengtų stendų. Šiose bažnyčiose spalio 29 d. 9:00 taip pat vyks laidojimo namų „Tylos namai“ užsakytos šv. mišios.

Klaipėdoje spalio 29–lapkričio 2 d. norintys pasiimti nemokamas žvakutes bus kviečiami atvykti prie laidojimo namų „Aterna“ ir krematoriumo „Cremains“ bei į Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės ir Šv. Brunono Kverfurtiečio bažnyčias. Šv. mišios šiose bažnyčiose vyks spalio 29 d., Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje 12 val., Šv. Brunono Kverfurtiečio bažnyčioje – 13 val.

Šiauliuose šias žvakutes bus galima pasiimti spalio 29–lapkričio 2 d. iš laidojimo namų „Tylos namai“, taip pat iš Šiaulių Šv. Jurgio bažnyčios, Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedros bei Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje įrengtų stendų.  Šiose bažnyčiose spalio 29 d. vyks „Tylos namų“ užsakytos šv. mišios: 9:30 jos prasidės Šv. Jurgio ir Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčiose, 10 val. – Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje.

Panevėžyje – žvakutes pasiimti kviečiama spalio 29 laidojimo namuose „Ramybės takas“, taip pat Švč. Trejybės ir Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčiose. Šv. mišios Švč. Trejybės bažnyčioje vyks spalio 29 d. 10 val., Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje – spalio 29 d. 10:30.

Plungėje ir Rietave – spalio 29–lapkričio 2 d. iš abiejuose miestuose esančių laidojimo namų „Žemaitijos gralis“ bei Plungės šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, kurioje mišios vyks spalio 28 d., 18 val. Nemokamas šventintas žvakutes taip pat bus galima pasiimti VŠĮ Plungės parapijos senelių namuose.

Ragina prisiminti etiketą

V. Sidabras vykstantiems į kapines nori priminti keletą svarbiausių elgesio taisyklių, kurios gali padėti išvengti nesusipratimų ir nejaukių situacijų.

„Visų svarbiausia – laikytis rimties: nešūkauti, nelakstyti, nelaipioti ant kapų ir tvorelių, kapinėse susilaikyti nuo nebūtinų skambučių telefonu, rodyti vaikams tinkamą pavyzdį ir paskatinti juos laikytis pagarbos bei rimties. Reikėtų nepamiršti, kur atėjome ir kad savo buvimu bei susikaupimu norime pagerbti čia besiilsinčius artimuosius. Laikydamiesi šių gairių, turime puikią galimybę mokyti jaunąją kartą apie mūsų tradicijas, puoselėti vienybės jausmą, pasidalinti nuoširdžiais prisiminimais apie mirusius artimuosius“, – tvirtina jis.

Pasak „Tylos namų“ atstovo, taip pat svarbu laikytis oficialių kapinių lankymo taisyklių, kurios paprastai būna iškabintos prie įėjimo į kapines. Dažniausiai jose raginama nešiukšlinti, netriukšmauti, nevedžioti augintinių, neužsiimti kitomis veiklomis, nei kapų lankymas ir tvarkymas, ir kapinėse lankytis nustatytomis darbo valandomis.

„Taip pat kviesčiau nepamiršti santūrumo, ypač lankant kapines per Vėlines – dešimtimis žvakučių ir plastikinių gėlių kalnais nukrauti kapai neatspindi meilės išėjusiems žmonėms, o labiau parodo saiko neturėjimą ar galbūt net norą pasipuikuoti. Tačiau meilę artimiesiems puikiai atspindi ir viena kukli žvakutė, sutvarkytas kapas ar, galiausiai, mūsų mintys apie mirusįjį“, – pataria V. Sidabras.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pateikti atsiliepimą